Laureaci

Aleksandra Tomaszewska

Urodziła się 16 sierpnia 1983 r w Elblągu. Ukończyła Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w roku 2002 w klasie skrzypiec oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w zakresie Kompozycji i Aranżacji w roku 2007.

Studia w Katowicach ukończyła z wyróżnianiem.

Specjalizuje się w komponowaniu muzyki na duże zespoły jazzowe w szczególności na dużą orkiestrę jazzową zwaną big bandem. Współpracowała jako pianistka i aranżerka z wokalistami jazzowymi Lorą Szafran oraz Anną Serafińską.

Kilka jej aranżacyjnych prac zarejestrowała polska telewizja podczas koncertów takich jak: „Niemen naszej pamięci” (Opole 2007) oraz koncert z okazji rozdania nagród kombatantom polskim w Ogrodach Prezydenckich (Warszawa 2005).

Współpracowała również ze Studiem Piosenki w Opolu współpracując z zespołem „Formation”. Występowała na festiwalu kultury żydowskiej: „Warszawa Singera” jako pianistka-aranżerka i kierownik muzyczny obejmując opieką artystyczną recital Moniki Chrząstowskiej – aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Od czterech lat występuje również wraz ze swym kwintetem podczas Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami.

W 2009 roku zdobyła pierwsza nagrodę w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festival” oraz Nagrodę Specjalną w postaci sesji nagraniowych w Radio Gdańsk (2009).

Uczestniczyła także w konkursach kompozytorskich takich jak: Gil Evans Fellowship (Kansas City-2007) i Brussels Jazz Orchestra International Composition Contest (Belgia2009) w kategorii duży zespół jazzowy.

W styczniu 2011 odbył się koncert kwintetu, podczas którego otrzymała Nagrodę Fundacji „My Polish Heart” w postaci kontraktu nagraniowego z NDR BIG BANDEM. Nagrania odbyły się z powodzeniem w Radio Hamburg na przełomie maja i czerwca 2011.

W listopadzie 2011 zdobyła I miejsce w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festival”.

5 listopada 2011 odbył się koncert projektu Oli Tomaszewskiej Polish-German Octet w ramach Berlin Jazz Fest.